השקעה בזהב

לפי התחזיות, מדובר במעשה נכון. הזהב, מאז ומתמיד, נהנה מתדמית חיובית מאד של יוקרה ויציבות. האם גם היום הוא נחשב כך? אם בוחנים לאורך תקופה ארוכה, אפשר באמת להסיק שהשקעה בזהב היא השקעה בטוחה ויציבה. מצד שני, עם השנים, נוספו דרכים ושיטות להשקיע בזהב. מעבר לרכישה פיזית של המתכת היקרה והמבוקשת, יש דרכים נוספות אחרות להשיקיע בה.

הביקוש לזהב ממשיך ומצד שני, כמות הזהב הפיזית הקיימת מצטמצמת, למעשה, אין כמות פיזית של זהב העומדת כנגד הביקוש העולה לזהב. לכן, מה שקורה בפועל ברוב המקרים הוא השקעה ב "זהב מנייר", במילים אחרות, חוזים עתידיים והסכמים המבטיחים לספק לרוכש את הזהב שנרכש. המשמעות היא שאם מסיבה כלשהי, כמות גדולה מאד של רוכשים יבקשו לממש את הרכישות שלהם, לא יהיה מספיק זהב כדי לעמוד בדרישה. חוסר היחס בין דורשי הזהב לכמות הפיזית של הזהב בפועל, מאפשר לבורסות הסוחרות בזהב לבצע שינויים ולייצר פערים על מחיר הזהב. לכן חשוב מאד לברר ולבדוק את המחירים הריאלים של הזהב ולברר מול איזה בורסה הכי נכון לבסס את ההשקעה.

אז נכון, כמות הזהב לא גדלה ביחס לכמות ביקוש הזהב, מצד שני, עובדה זו לא מאפשרת ביצוע מניפולציות לטובת נזילות ואשראי כפי שניתן לעשות על הניירות עליהם מוטבע הכסף שאנחנו משתמשים ביום יום. בניגוד לשטרות, את הזהב אי אפשר להדפיס ולשכפל כמה שרוצים. לכן, הזהב מגן מאינפלציה. הזהב מהווה סוג של עוגן בעולם הפיננסי ושומר עליו במקרים של משברים קיצוניים כמו מלחמות או כל סיבה קיצונית אחרת שיכולה לגרום לנפילות שוק.